Mirsevini ne faqen Malisheva.do.am kjo webfaqe eshte hapur me qellim qe te tjeret te shohin per qytetin Malisheva portali shqip qyteti Malisheva eshte ne pjesen qendrore te republikes se kosoves MALISHEVA CITY therrisni shoket tuaj qe ta vizitojn ket webportal

  KryefaqjaSjell shoqerine ne Ipko
        Menu
pelqeje ne fb
         RKS

SIMBOLET E RKS
Kushtetuta

Flamuri

Stema

Himni

      >>votoni<<
a ju pelqen webfaqja
Total of answers: 127
malisheva.do.am
 

>>vizitoret<<
>>marrshi i uqk<<
nje video hajgare
     logo e qytetit
Emblema
malisheva tolbar
instalo toolbarin e Malisheves kliko ne kete foto te toolbarit dhe instaloje shkarko dhe bindu

KALKULATOR
      SHQIPTAR

JAM KRENAR QE JAM
''SHQIPETAR''
albanian all worldShqiptarët janë një popull që ka origjinën në Ilirinë dhe Epirin në jug-perëndimin tëBallkanit (Evropë). Sot jeton shumica e shqiptarëvë në Shqipëri dhe në Kosovë.

Në kuptimin shoqëror

Shqiptar është një person me prejardhje nga trojet e Shqipërisë dhe Kosovës se sotme, por edhe atyre të minoriteteve në zonën e Ballkanit, meqenëse e ndjen veten se i takon këtij kombi ose populli. Shoqëria shqiptare dallohet nga aftësia e shprehjes në gjuhën Shqipe dhe lidhet nga vazhdimësia e traditave të larmëta dhe të historisë të personave të saj, që nga lashtësia e deri në periudhën e sotme. Konkretisht, kjo shoqëri nuk bën dallime fetare dhe politike, apo klasifikime të tjera që nuk vijnë vetvetiu nga gjaku (gjenet) dhe gjuha Shqipe.

Në kuptimin juridik

Shqiptarët merren si pjesa më e madhe e popullsisë së Shqipërisë dhe Kosovës, si dhe një pjesë e popullsisë së MaqedonisëMalit të ZiSerbisë dhe Greqisë.

Shqiptarët janë themelues të shtetit të quajtur Shqipëri dhe Kosovë. Në Maqedoni çështja ende nuk është e qartë, ndërsa në Serbi dhe në Malin e Zi ata konsiderohen si pakica kombetare.

Si shtetas shqiptarë quhen banorët e Shqipërisë.

Shqiptarët
Gjergj Kastrioti.jpgLek dukagjini.jpgClement XI.jpgDupré - Ali Pasha.jpg
SkënderbeuLekë DukagjiniPapa Klementi XIAli Pashë Tepelena
Ghega-lithografie-kriehuber-1851.jpgModernEgypt, Muhammad Ali by Auguste Couder, BAP 17996.jpgIsmail Qemali.jpgNAIMFRASHERI.jpg
Karl GegaMehmet Ali PashaIsmail QemaliNaim Frashëri
GjergjFishta.jpgBundesarchiv Bild 183-U0906-533, Alexander Moissi.jpgFan S. Noli.jpgAhmet-Zogu-1895---1961.jpg
Gjergj FishtaAleksandër MoisiuFan S. NoliAhmet Zogu
Mother Teresa.jpgIsmail Kadare 1.jpgIbrahim Rugova.jpgOlympique de Marseille - Association de la Jeunesse auxerroise 2007 2008 Lorik Cana.jpg
Nënë TerezaIsmail KadareIbrahim RugovaLorik Cana
Popullsia e përgjithshme
mbi 9 000 000 njerëz
Gjuhët

Shqipja (me dialektët kryesore: gegnishtja dhetoskërishtja)

Fetë

Islami: 55 %, Krishterimi: 25 %, Ateistët dhe Agnostikët: 20 %[1]


postoje kete ne rrjetet tuaja sociale

back to top
         MOTI

     MALISHEVA
      indentifikohu
      kalendari
«  qeshor 2021  »
dihanmameenjprshtu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
        muzik
   >>top lajme<<
     muzik me qiftelia
   Malisheva.do.am
malisheva foto
Photo Flipbook Slideshow Maker
kalendari
      KUQ E ZI
qel add tuaj ketu
>>malisheva<<
         ip juaj
  >>twiter shqip<<
foto malisheve
Photo Flipbook Slideshow Maker
posto ket faqe
       marketing

 
 ora ne malishev
Kostenlose Uhr fur die Seite clock for website


online clock desktop clock